Co pokazać w CV, będąc początkującym programistą?

Jeśli jesteś początkującym programistą i chciałbyś zacząć swoją zawodową przygodę z programowaniem, często stajesz przed dylematem, jak skonstruować swoje portfolio, skoro nie masz żadnego doświadczenia związanego z tym zawodem.

Istnieje kilka ścieżek, którymi możesz na początku podążyć, a które w istotny sposób przybliżą Cię do zatrudnienia na wymarzonym stanowisku programisty.

Staż

Pierwszą, oczywistą możliwością jest odbycie stażu w firmie IT. Wiele firm z branży IT organizuje wakacyjne lub całoroczne staże, które zazwyczaj trwają od dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie – oczywiście jeśli trafisz do dobrej firmy – będziesz mieć okazję nauczyć się wielu rzeczy, w przypadku których samodzielna nauka mogłaby zająć dużo więcej czasu. Jeśli będziesz miał jeszcze więcej szczęścia i dostaniesz odpowiedniego opiekuna stażu, to oprócz poznania tajników programowania dowiesz się także, jak wygląda praca w projektach IT na co dzień.

Dodatkowym atutem stażu, zwłaszcza w branży IT, jest to, że w większości jest on płatny. Co więcej, firmy dla najlepszych stażystów gwarantują przejście po okresie stażu na stanowisko junior developera.

Własne projekty

Kolejnym fajnym pomysłem na zapełnienie swojego CV jest wykonywanie tzw. projektów do szuflady. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia komercyjnego, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami zlecali sobie różne projekty.

Ważne jest w tym przypadku, aby dobrać projekt odpowiedni do naszych możliwości – zarówno pod względem wiedzy technicznej, jak i ilości dostępnego czasu. Często rzucamy sobie zbyt duże wyzwania, co kończy się albo zniechęceniem do programowania, albo porzuceniem projektu na skutek braku czasu.

Znacznie większą wartość będzie miał projekt prosty, ale ukończony i dopracowany niż duży projekt, z wieloma funkcjami, z których część jest bardzo zbugowana albo w ogóle nie działa.

Jeśli nie masz kompletnie pomysłu na swój własny projekt, to zapraszam tutaj, do artykułu, w którym przedstawiam kilka pomysłów na projekty „do szuflady”.

Projekty open source

Ostatni pomysł jest dla nieco bardziej zaawansowanych programistów. Niekoniecznie z doświadczeniem komercyjnym, ale takich, którzy wykonali już kilka projektów dla siebie, dla znajomych, do szuflady, a wciąż nie mieli okazji zdobyć doświadczenia komercyjnego w jakiejś firmie.

Mogą oni wykorzystać swoją wiedzę i aktualne doświadczenie i pomóc rozwijać software dostępny na zasadach open source. W sieci istnieje bardzo wiele projektów, które tworzone są przez ludzi z pasją. Ty też możesz do nich dołączyć i nawet jeśli nie jesteś mega doświadczonym programistą, to i tak na pewno znajdzie się dla Ciebie jakaś praca.

A jak dołączyć do takich projektów? Możesz bezpośrednio skontaktować się z twórcami narzędzi, którymi jesteś zainteresowany, ale to nie jedyna droga. Wiele z tych projektów jest hostowanych na portalach typu GitHub, gdzie masz bezpośredni dostęp do kodu, aktualną listę zgłoszonych bugów i gdzie możesz – po zapoznaniu się z kilkoma zasadami tworzenia danego projektu – bezpośrednio za pomocą GitHuba przesyłać swoje fixy lub nowe feature’y do narzędzia.

Podsumowanie

Jak widzisz, zdobycie doświadczenia w IT, czy dokładnie mówiąc: w programowaniu, nie jest wcale takie trudne. Wystarczy odrobina chęci poświęcenia swojego czasu, a w ciągu kilku tygodni czy miesięcy możesz przygotować taką historię swojej dotychczasowej pracy, że nawet jeśli nie pracowałeś w żadnej firmie, to i tak będziesz mógł się wykazać bardzo bogatym doświadczeniem.

Maciej Mortek